Falcon / Samyang (tak, to ten sam obiektyw, pod dwoma różnymi nazwami), to całkiem zgrabny, manualny, ale bardzo jasny obiektyw portretowy.

Szkiełka portretowe o jasności 1,4 – wiadomo; mają piękny bokeh i bardzo, bardzo małą głębię ostrości. Dlatego są popularne i… cenne. Przykłady: Nikkor 85 mm 1,4 to koszt około 6500 zł,  Sony 85 mm 1,4 Planar – około 5600 zł, nawet, zwykle niżej kosztowa Sigma 85 mm 1,4 chodzi jako nówka za około 5000 zł. Dlatego, gdy na Polskim rynku – wiele lat temu – po raz pierwszy pojawił się Samyang, wprowadzają na rynek model 85 mm 1,4 pod dwoma, równocześnie testowanymi nazwami „Falcon” i „Samyang” (ostatecznie przyjęła się druga z nich), wszyscy przecierali oczy ze zdumienia. Nawet pomimo braku autofocusa, koszt szkła, trochę ponad 1000 zł, był 5-6 razy mniejszy od kosztu podobnych konstrukcji konkurentów. Szybko też zdobył zainteresowanie, a w zachwytach o nim pisali już chyba wszyscy; od Spidersweb po Optyczne.pl.

Dlaczego “Falcon”? Koreańczycy, wchodząc na polski rynek (a to był jeden z dwóch pierwszych obiektywów, które udostępniali do sprzedaży) testowali jego sprzedaż pod dwoma nazwami/markami – oryginalną, oraz “europejską” – choć konstrukcje były dokładnie takie same (więcej tutaj: Fotopolis, ewentualne, drobne różnice wynikały z różnic w seriach produkcji). Zaprzestali tego w roku 2010, ujednolicając nazwę do nazwy oryginalnej (więcej tutaj: swiatobrazu.pl) co w sumie jest ciekawostką i sprawia, że osoby, które załapały się na pierwszą partię z nazwą Falcon (jak poniżej fotografowany egzemplarz) mają mały unikat w swojej szklarni.

Producent Samyang
Model 85 mm f/1.4 Aspherical IF
Typ obiektywu Teleobiektyw stałoogniskowy
Ogniskowa 85 mm
Światłosiła f/1.4
Pole widzenia 28.3 o
Ostrość od 1 m
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków na przysłonie 8
Mechanizm autofokusa MF
Konstrukcja 9 elementów / 7 grup
Rozmiar filtra 72 mm
Wymiary 78 x 72.2 mm
Waga 513 g
Dodatkowe informacje 1 soczewka asferyczna