Jak każdemu, pewnie i Tobie nieraz zdjęcie wyszły nieostre. Praktycznie zawsze jest to wina poruszenia aparatu w momencie wykonywania zdjęcia – choćby o ułamek milimetra. Jeśli pstrykasz zdjęcie statyczne w kiepski warunkach oświetleniowych: nie ma problemu – wystarczy użyć statywu.
Zrobienie zdjęcia w trudnych oświetleniowo warunkach bez poruszenia wymaga dużej precyzji oraz kontroli. Jeśli musisz zrobić zdjęcie „z ręki” z czasem dłuższym niż 1/50 sekundy, ważne, abyś robił je na wstrzymując oddech – nawet najdrobniejsze drgnięcie ręki sprawi, że fotografia będzie lekko lub całkowicie nieostra.
Najlepiej jednak w takich warunkach skorzystać ze statywu. Statyw to prosty mechanizm składający się z trójnogu (jeśli ma jedną nogę, nazywa się monopodem) oraz regulacji wysokości nóg i głowicy. Zazwyczaj jest wyposażony w zestaw poziomic, dzięki którym możemy ocenić pochylenie statywu względem ziemi.
Statyw w studio foto
Najczęściej statyw spotkać można w studiach fotograficznych, gdzie idealnie sprawdza się w fotografii portretowej, zapewnia też zachowanie tych samych, sprawdzonych parametrów wykonania zdjęcia dla kolejnych fotografowanych – w studio fotograficznych najczęściej wszystkie zdjęcia do dokumentów robione są dokładnie tak samo, z identycznymi parametrami, różnią się tylko fotografowaną osobą.
Niezbędne jest korzystanie ze statywu w momencie długiej ekspozycji, która umożliwia np. w fotografii krajobrazowej wygładzenie tafli wody, albo stworzenie efektu smug światła składających się ze świateł pojedynczych samochodów. Są też dziedziny fotografii, które wymagają jak największego przymknięcia przysłony (duża głębia ostrości), co sprawia, że czas naświetlania musi być wydłużony – np. w fotografii produktowej, wnętrz lub architektury. Dzięki stabilizacji aparatu za pomocą statywu takie zdjęcia wychodzą ostre i nieporuszone.
Efekty specjalne przy długim czasie naświetlania
W wielu sytuacjach statywu używa się do tworzenia artystycznych i eksperymentalnych zdjęć. Jeśli widzimy czasem zdjęcia z rozmytymi, poruszającymi się przechodniami, gdzie pozostała cześć zdjęcia jest ostra, to bez wątpienia zostało ono wykonane z pomocą statywu.
Jest jeden – dobry statyw to ciężki statyw (tylko wtedy jego waga równoważy wagę dobrego korpusu + zdjęcia), a to ma proste przełożenie: średni chce się go za sobą nosić np. cały dzień w górach. Co gorsza, są miejsca, jak choćby muzea, w których można się spotkać z zakazem korzystania ze statywu. W niczym jednak nie zmienia to faktu, że niektórych zdjęć bez podparcia się statywem po prostu nie można wykonać.