Stary, Zenitowski obiektyw, który nagle powrócił z zaświatów i przez adaptery na dobre zagościł jako szkiełko podpięte do cyfrowych lustrzanek.

Helios-44M-4 – obiektyw stałoogniskowy z mocowaniem M42 produkowanym przez radzieckiego producenta aparatów fotograficznych Zenit. Najczęściej sprzedawany był w zestawach razem z aparatami tego producenta; np. Zenit 12xp. Obiektywy te, podobnie jak inne obiektywy M42, można stosować w lustrzankach cyfrowych przy zastosowaniu odpowiedniego adaptera. Obiektyw w całości wykonano z metalu, a soczewki pokryto wielowarstwowymi powłokami zmniejszającymi odbicia i efekt flary. Sześciolistkową przysłonę umieszczono za 3 soczewkami – pracuje ona w zakresie od f/2.0 do f/16.0. Model 44M-4 był najpopularniejszym z serii obiektywów Zenita o ogniskowej 58mm.

Czy warto podpiąć ten obiektyw przez przejściówkę do np. Nikona? Na to pytanie łatwo znaleźć odpowiedź na forum nikoniarze – wszystkie głosy na tak, wskazujące,  że jest to fajne rozwiązanie do fotografii portretowej, zbliżeniowej, a nawet makro: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=214689.