Tak miasta nie fotografuje się już od dziesiątek lat. Ale posłuchać o tym, jak wyglądały fotoreporterskie, przedwojenne początki dokumentowania życia Warszawy – warto i dziś.


“Rozmowa z artystą fotografikiem Henrykiem Bietkowskim – fotografowanie Warszawy” (tak tak, to pełny tytuł audycji Rozgłośni Harcerskiej) to radiowa podróż do historycznych już dziś metod fotografowania miasta. Mało tego, że wywiad został przeprowadzony w roku 1978; fotograf opowiada o czasach jeszcze starszych, sięgających pierwszych, warszawskich reporterów. Jego perspektywa, opowiadania w czasie przeszłym, dziś, gdy sam wywiad powstał w czasie przeszłym sprawia, że wywiad jest dość… uroczo archaiczny.

Wywiad można posłuchać tutaj: ninateka.pl.

Opis Ninateka.pl:

Wywiad Jerzego Milicza z fotografem Henrykiem Bietkowskim o możliwościach fotografii kiedyś i dziś  oraz o fotografowaniu Warszawy. Artysta opowiada o pierwszych reporterach, o aparatach wożonych w wielkich walizach, o uzależnieniu fotografów od światła dziennego (dowiemy się, czym były tak zwane „dzienne altany”). Mimo sympatii do ozdobnej, secesyjnej architektury, za bardziej fotogeniczną od przedwojennej uznaje Warszawę współczesną, będącą połączeniem nowoczesności z tradycją. Fotograf przedstawia też swoje losy: powojenne trudności, wycieczki przez gruzy ze statywem na chwiejących się nóżkach, wydobywanie z piwnic nadpalonych starych materiałów fotograficznych oraz inspirowane przez biedę wynalazki.

  • rok produkcji: 1978
  • język: polski
  • czas trwania: 7’47”
  • kategoria: publicystyka, audycje radiowe,sztuka, fotografia
  • gatunek: wywiad/rozmowa
  • kategoria wiekowa: 12