Mało osób o tym wie, ale zamek Książ w Wałbrzychu nie jest… jedynym zamkiem Książ w Polsce. Książ, a dokładniej Książ Wielki to założona XII wieku miejscowość leżąca w województwie małopolskim. Znajduje się w niej renesansowy zamek Mirów.

Renesansowy zamek w Książu Wielkim został ufundowany przez biskupa krakowskiego Piotra Myszkowskiego, prywatnie – przyjaciela Jana Kochanowskiego. Jego budowę prowadzono w latach 1585-1595 według planów i pod nadzorem Santi Gucciego – królewskiego architekta z Florencji. Rodzina Myszkowskich mieszkała wcześniej w zamku Mirów, ale nie był on dla nich wystarczająco komfortowy, dlatego biskup, a po jego śmierci bratanek (też Piotr), zbudowali na własne potrzeby renesansową rezydencję w Książu Wielkim.

Budowla formalnie nazwana jest zamkiem, ale bliżej jej do pałacu i prawdopodobnie to taką funkcję (w przeciwieństwie do wspomnianego, obronnego Mirowa) pełniła od samego początku; tak też jest nazywany w części źródeł; jako pałac w Książu Wielkim. Przebudowany w XIX wieku (usunięto wówczas renesansowe szczyty), w roku 1949 został wyremontowany po zniszczeniach II Wojny Światowej i obecnie znajduje się w nim szkoła Zespół Niepublicznych Szkół i Placówek Oświatowych (Liceum, Technikum Rolnicze, Technik Informatyczne itp.).

Zdjęcia z roku 2012:

ki,