O prestiżowy tytuł fotografa roku w Wildlife Photographer of the Year tylko w tej edycji konkursu starało się ponad 4,4 tys. autorów z 98 krajów. Wśród zwycięzców znalazł się Polak – Łukasz Bożycki. Jego zdjęcie przedstawiające ropuchę zostało nagrodzone w kategorii „portrety zwierząt” i tym samym pokonało ponad 40 tysięcy konkurencyjnych prac.


Aby uchwycić ten obraz, pewnego marcowego dnia Polak cały wieczór spędził zanurzony w stawie, czekając na płazy. Za pomocą teleobiektywu udało mu się uwiecznić na zdjęciu zachód słońca odbijający się w wodzie oraz błysk w oku ropuchy. Klasa zdjęcia Łukasza Bożyckiego została docenione przez jury konkursu. Międzynarodowe jury – m.in. Richard Eccleston z magazynu “BBC Wildlife”, Lisa Lytton z “National Geographic” i fotograf Jim Brandenburg – uznało, że “ognisty blask oka Belzebuba jest przepiękny”.

Prestiżowe foto-wydarzenie

The Veolia Environnement Wildlife Photographer of the Year to konkurs, które organizowany jest co roku od 1965 roku przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie oraz BBC Wildlife Magazine. Jego tematem przewodnim jest dzika przyroda. Cel konkursu jest “…wykorzystanie fotografii do promowania odkrycia, zrozumienia oraz świadomego korzystania ze świata natury…”

Jasper Doest (Holandia) - Snow moment

Jasper Doest (Holandia) – Snow moment

Nagrodzone, fotograficzne obrazy natury możemy podziwiać do końca października w Muzeum Ziemi PAN. Wystawa Wildlife Photographer of the Year prezentowana jest w Polsce już po raz 11 i jak zawsze cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko amatorów fotografii, nie tylko fanów dzikiej przyrody, ale też postronnych osób, które chcą obejrzeć niezwykłe zdjęcia.

Było (i jest) o co walczyć!

Pula nagród w konkursie wynosi 30 000 funtów. Laureat głównego tytułu Wildlife Photographer of the Year otrzymuje 10 000 funtów; zwycięzcy poszczególnych kategorii po 1 000 funtów, a laureaci Nagród Specjalnych po 1 500 funtów. Do zdobycia są także nagrody rzeczowe, certyfikaty i trofea. Tegorocznym zdobywcą głównego tytułu jest Greg du Toit y RPA, który sfotografował sonie w błękicie.

Źródło: media.nhm.ac.uk
Strona konkursu: www.nhm.ac.uk/wpy

Joe McDonald (USA) - The spat

Joe McDonald (USA) – The spat