Charles Coates opowiada jaki jest Michael Schumacher, John Gichigi z nostalgią wspomina fotografowanie walki Lennoksa z Holyfieldem, Tom Jenkins tłumaczy jak zrobił zdjęcie Tigerowi Woodsowi na tle słońca zachodzącego nad polem golfowym w Liverpoolu, a Bob Martin pokazuje zdjęcie Marii Szarapowej w chwili, gdy pierwszy raz zdobyła Wielkiego Szlema.

O ile tytuł pierwszej książki serii („Fotografia w modzie”) był mylący, o tyle tytuł książki „Sport i ruch w fotografii” dokładnie opisuje jej zawartość. Mamy tutaj opublikowane wywiady z 10 fotografami specjalizującymi się w pstrykaniu zdjęć z szybką migawką; czyli zamrażaniu w kadrach dynamicznej akcji. Ale: nie o technice tu mowa (choć zdjęcia opisane są parametrami użytymi podczas ich wykonania). Prawie wszyscy fotografowie podkreślają rolę przygotowań do fotografowania oraz opowiadają wiele ciekawostek zza kulis wielkiego, światowego sportu.

„…Fotografując walkę, używam obiektywu zoom 24-70 mm – wtedy mogę być pewien, że uchwycę nim wszystko przede mną. Jeśli jednak widzę, że zapowiada się nokaut, to zmieniam zooma na 16-35 mm, który obejmie zarówno zwycięzcę, jak i leżącego pięściarza…”

John Gichigi

 

Andy Steel - Sport i ruch w fotografii

Andy Steel – Sport i ruch w fotografii

„Sport i ruch w fotografii” kontynuuje konsekwentną formę działów podzielonych na wywiad i omówienie technicznych aspektów realizacji wybranego zdjęcia. Dochodzi tutaj jednak jeszcze jeden element – każdy z fotografów dodaje od siebie „10 złotych myśli”; czasem oczywistych, czasem ciekawych. Znać je na pewno warto, choć dla doświadczonych fotografów raczej nie będą odkrywcze. Ale, trzeba przyznać: walor edukacyjny – jest. I podobnie jak pierwsza pozycja z serii; również ta książka ma tą samą, czysto snobistyczną zaletę; świetnie prezentuje się na półce.

„…Za to zdjęcie otrzymałem wiele nagród, łącznie z uznaniem go za zdjęcie roku przez World Press Photo w kategorii zdjęć <Sport w akcji>… Zdjęcie to zrobiłem z wysoka, z platformy, na której umocowane jest oświetlenie nad basenem. Jednak samo ujęcie planowałem miesiącami…”

Bob Martin

 

Andy Steel - Sport i ruch w fotografii

Andy Steel – Sport i ruch w fotografii

Książka: Sport i ruch w fotografii
Tytuł oryginału: Sport & Action
Autor: Andy Steel
Wydawnictwo: ABE Dom Wydawniczy
Seria: Warsztaty mistrzów obiektywu
Wydanie: Warszawa, 2008

Andy Steel - Sport i ruch w fotografii

Andy Steel – Sport i ruch w fotografii