Bardzo szeroki i bardzo solidny. Od razu czuć ciężar i solidność tego szkiełka. Świetny do fotografii architektury, wnętrz oraz fotoreportażu.

„Szerokokątny obiektyw o stałej jasności 2.8. Przystosowany zarówno do współpracy z lustrzankami pełnoklatkowymi jak i APS-C. Doskonałe parametry optyczne, szczelna obudowa oraz szybki Autofokus czynią z niego wspaniałe narzędzie pracy dla reporterów…” – cyt za cyfrowe.pl. Bardzo dobrą ocenę wystawił mu serwis Optyczne.pl – można ją przeczytać tutaj: Tokina AT-X PRO FX – test obiektywu.

„…Ogniskowa tego obiektywu to 16-28 mm. Po zastosowaniu w lustrzankach z matrycą APS-C kąt widzenia ogniskuje około 25-45. Pole widzenia w aparatach z matrycą pełnoklatkową wynosi zależnie od ogniskowej 107-88 stopni. Minimalny dystans ogniskowania to 28 cm, a skala odwzorowania obrazu 1:5.26. Wewnętrzne ogniskowanie (IF) sprawia, że żadne zewnętrzne elementy obiektywu nie są ruchome co zabezpiecza przed zasysaniem kurzu i zwiększa szczelność całej konstrukcji…”

A tak po mojemu: Tokina 16-28 to dość uniwersalny, bardzo ostro rysujące szkiełko. Widzi się przez nie naprawdę wiele; łatwo złapać w kadrze np. fotografii ulicznej osoby, które niekoniecznie się tego spodziewają. To duży (rozmiarowo) obiektyw – robi wrażenie na fotografowanych, przez co na pewno zostanie dobrze odebrany przez gości np. podczas sesji ślubnych. W reportażu przydałoby się jeszcze troszkę na dłuższym końcu, ale przy szerokich planach sprawdza się świetnie – np. wszystkie szerokie zdjęcia z manifestacji „Wolne sądy” zostały zrobione tą Tokiną: Wolne Sądy – manifestacja 20.07 oraz pstryknąłem ją m.in. wszystkie zdjęcia z blokady pod sejmem: Wolne Sądy – demonstracja.

Podsumowując: solidna, stabilna, mocna (od razu czuć, że to twarda sztuka – w sensie – wykonana z dobrych materiałów) i fajnie rysująca zabawka. 2,8 jasności w reportażu robi świetną robotę, ale; coś za coś – 28 mm to nadal szerokie plany.

Ogniskowa [mm]: 16-28
Minimalna wartość przysłony [f/]: 2.8
Maksymalna wartość przysłony [f/]: 22
Minimalna odległość ostrzenia AF/MF [cm]: 28
Stabilizacja: brak
Skala odwzorowania: 1:5.26
Waga [g]: 950
Wymiary (średnica x długość) [mm]: 90×133.3
Bagnet: Nikon F

k